25°C
BURDUR HAVA DURUMU25°C Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
phones
BİZE ULAŞIN 0 (248) 511 2002

İlçemiz

Kemer Belediyesi

Sosyal Yapı

- +
İlçede toplam olarak 1790 kadar konut vardır. Bunun 755’ i ilçe merkezinde, 1035’ i de köylerdedir. Halkın oturduğu evlerin büyük bir kısmı, alt kısmı hayvan beslemeye müsait olacak şekilde yapılmış iki katlı evlerdir. Yapı malzemesi kerpiç, taş, briket ve tuğladır. Yapılaşma oranı oldukça düşüktür. İlçede yeni yapılan az sayıdaki evler imar planına ve modern yapı tarzına uygun, betonarme karkas, çok katlı olup hemen hemen tamamı yurtdışında çalışan işçilerimize aittir. İlçe teşkilatının kurulmasından sonra yapılaşma oranının artacağı umulmasına rağmen yeterli yapılaşma yoktur.
Sosyal hayatın düzenlenmesinde örf, adet ve geleneklerin etkisi çok büyüktür. Doğum, ölüm, düğün, bayram, asker ve hacı uğurlama gibi olaylarda köklü geleneklere uygun törenler yapılmaktadır.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığının faaliyetleri; 2016 yılı Haziran ayı itibariyle 244 aileye 66.050,00-TL. ayni ve nakdi yardımı, 123 aileye 123 ton yakacak kömür yardımı, 1 öğrencimize 300,00 TL. ayni ve nakdi yardım, 1 aileye 4.000,00 TL tutarında ayni ve nakdi barınma, ev eşyası ve evlenme yardımı, 36 kişi engelli aylığı, 1 kişi engelli yakını aylığı, 45 kişi 2022 maaşı 63 kişi eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakdi yardım programından faydalanmaktadır. GSS kapsamında 312 aileye ve 452 kişi yararlanmakta olup, ilçe nüfusunun % 15,87’ ne tekabül etmektedir.
İlçenin elektriksiz köyü yoktur. Elektrik dağıtım ve işletme faaliyeti Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketince yürütülmektedir. İlçe merkezi ile köylerimizin kapalı cazibeli içme suyu şebekesi mevcut olup, içme suyu sıkıntısı yoktur. Tüm köylerde kanalizasyon vardır.
        Sağlık hizmeti İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, Kemer 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve Aile Hekimliğince yürütülmektedir. İlçe Toplum Sağlığı Merkezinde, 1 Doktor, 1 Çevre Sağlık Teknisyeni, 1 sağlık memuru, 1 hemşire, 1 ebe, 1 veri hazırlama ve kontrol işletmeni ve 1 hizmetli  ile faaliyetini sürdürmektedir. 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda 9 Acil Tıp Teknisyeni, 1 paramidik ve 4 Şoför, Belenli sağlık evinde 1 vekil ebe görev yapmaktadır. Toplum Sağlığı Merkezimize bağlı aile sağlığı merkezimizde 1 aile hekimi ve 1 aile sağlığı personeli görev yapmaktadır. Toplum Sağlığı Merkezimizin hizmet binası mevcut olup ihtiyaca yeterlidir. 1 adet tam donanımlı kırmızı bantlı ambulans ve 1 hizmet aracı  vardır.
        İlçede canlı iş ve çalışma hayatı ile ticari faaliyet cüzi miktardadır. İlçede aşiret, şeyh, ağa yoktur.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.